ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΗΝ Α΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧ. ΕΤΟΣ 2022-2023

8ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΔΕΣΣΑΣ

Εγγραφές μαθητών στα Δημοτικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2022-2023

Οι εγγραφές των μαθητών στην πρώτη δημοτικού για το σχολικό έτος 2022 – 2023 ξεκινούν στις 1 Μαρτίου 2022 και ολοκληρώνονται στις 20 Μαρτίου 2022. Μετά το πέρας της 20ης Μαρτίου  οποιαδήποτε εγγραφή θεωρείται εκπρόθεσμη και γίνεται μόνο με έγκριση του Δ/ντή Πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης με απόδειξη της σοβαρότητας της αιτίας καθυστέρησης.

Κατά το σχολικό έτος 2022-2023 στην Α’ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές/τριες που γεννήθηκαν από 1-1-2016 έως και 31-12-2016

ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΤΩΝ ΝΕΟΕΓΓΡΑΦΈΝΤΩΝ ΜΑΘΗΤΏΝ ΘΑ ΓΊΝΟΝΤΑΙ ΔΕΚΤΟΙ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΝΑΣ ΕΝΑΣ ΠΑΝΤΑ ΤΗΡΩΝΤΑΣ ΤΑ ΠΡΟΒΛΕΠΟΜΕΝΑ ΜΕΤΡΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟN ΚΟΡΩΝΟΙΟ,

ΣΤΙΣ ΩΡΕΣ  10:00 ΜΕ 12:30 τηλέφωνο για πληροφορίες 2381027037:

Οι μαθητές που θα εγγραφούν στο 8ο Δημοτικό σχολείο ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΔΕΚΤΟΙ πρέπει να έχουν ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ μόνιμη κατοικία σε μια από τις παρακάτω οδούς:

Οδοί περιφέρειας 8ου

Πτολεμαΐδας – Αναλήψεως – Μπιζανίου – Πετρίτση – Σαρανταπόρου – Κιλκίς – Β. Κων/νου – Κύπρου – Φλέμινγκ – Πλ. Γρανικού – Αλέξανδρου – Αργυροκάστρου – Λαχανά – Κρήτης – Εθν. Αντίστασης – Φιλλιπουπόλεως – Βενιζέλου – Μαζαράκη – Β. Ηπείρου – Καραμάν (δυτ. Του σταθμού) – Λ. Νίκης (συμβολή με 18ης Οκτωβρίου) –Προφήτη Ηλία (συμβολή με 18ης Οκτωβρίου Νο35) – Ι ΔΡΑΓΟΎΜΗ (ΑΠΌ 44 ΚΑΙ 57) – Τσιμισκή (πεζόδρομος) – Λόρδου Βύρωνα εργατικές κατοικίες 18ης Οκτωβρίου (Συμβολή με τσιμισκή μονοί αριθμοί από ΝΟ 27)

Απαραίτητα δικαιολογητικά για την εγγραφή

Α. Αίτηση-δήλωση του γονέα – κηδεμόνα θα σας δοθεί από το σχολείο.

β. Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του Παιδιού (Β.Υ.Π.) ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.
γ. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή, (Α.Δ.Υ.Μ.) θα σας δοθεί από το σχολείο.
δ. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή (λογαριασμός ΔΕΗ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΚΗΔΕΜΟΝΑ ΠΑΤΕΡΑ Ή ΜΗΤΕΡΑΣ).
ε. Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου (θα το πάρετε από το ν/γείο) για την εγγραφή. στο Δημοτικό.
                     Ο Δ/ΝΤΗΣ ΤΟΥ 8ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΕΔΕΣΣΑΣ.

ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ 1

Στις 10/2/2022 πραγματοποιήθηκε ενδοσχολικη 2ωρη επιμορφωτική συνάντηση που συνδιοργάνωσε η ομάδα του Άξονα: «Επαγγελματική Ανάπτυξη Εκπαιδευτικών» – Δείκτης 8: «Συμμετοχή των εκπαιδευτικών σε επιμορφωτικές δράσεις» ΚΑΙ ο Δ/ντης του σχολείου σε συνεργασία με την ΕΔΥ  ΜΕ ΘΕΜΑ: «Ψυχική υγεία των εκπαιδευτικών κατά τη διάρκεια της πανδημίας»