ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ etwinning 2022-23

Το Δ1 του σχολείου μας συμμετείχε σε ένα Ευρωπαϊκό πρόγραμμα με τίτλο friendship
academy και η διάρκειά του 6 μήνες.

Οι χώρες που συνεργάστηκαν είναι : Τουρκία ( διοργανώτρια χώρα 3 σχολεία από Τουρκία), Ρουμανία, Πολωνία, Ελλάδα, Ισπανία.

Τα θέματα είχαν σκοπό να γνωριστούν οι μαθητές μεταξύ τους και να ανταλλάξουν πληροφορίες για τις πόλεις, τις χώρες, τα σχολεία, τα φαγητά , τα παιχνίδια , τις γιορτές , τους ανθρώπους κ. ά…

Κάναμε βίντεο με παιχνίδια , με τρόπους να περνάμε με φίλους μια βροχερή μέρα, τρόπους να δείχνουμε τη φιλία μας.

Σε διαδικτυακή συνάντηση ενημερωθήκαμε για την ασφάλεια στο διαδίκτυο και κάναμε αφίσες.

Ζωγραφίσαμε αξιοθέατα της πόλης μας ,ευχές για τη μέρα του παιδιού, και για το καλοκαίρι.

Φτιάξαμε μια ιστορία για ένα φανταστικό κάμπινγκ με παιδιά από όλες τις χώρες από κοινού , καθώς κάθε σχολείο συνέχιζε την ιστορία του άλλου!

Ψάξαμε και βρήκαμε πληροφορίες για τον πολιτισμό και τις παραδόσεις των άλλων χωρών . Παρουσιάσαμε διαδικτυακά τα φαγητά που μας αρέσουν.

Η επικοινωνία γινόταν στην Αγγλική γλώσσα.

Οι συντονίστριες εκπαιδευτικοί είναι : Χουϊαρίδου Κωνσταντίνα (δασκάλα) και ΚαραμπαΪρη Τατιάνα (καθηγήτρια Αγγλικών)