Μια εφημερίδα γεννιέται! Από τους/ις μαθητές/τριες του Ε1

Στα πλαίσια του μαθήματος της Νεοελληνικής Γλώσσας,

οι μαθητές και οι μαθήτριες του Ε1 αποφάσισαν να ασχοληθούν με τη σύνταξη και τη δημιουργία μιας εφημερίδας ποικίλης ύλης με θέματα που αφορούσαν την υγιεινή διατροφή,τις δραστηριότητες του τμήματος στη διάρκεια της χρονιάς,την πόλη μας την Έδεσσα, αθλητικά  θέματα, μικρές αγγελίες, διαφημίσεις, βιβλιοπαρουσιάσεις, ανέκδοτα, ποιήματα καθώς και αφιερώματα στην τέχνη και την ιστορία. Οι μαθητές με το μεράκι του δημοσιογράφου, αφού ολοκλήρωσαν τις έρευνές τους για να καλύψουν τα θέματά τους, τα παρουσίασαν στην ολομέλεια της τάξης και στη συνέχεια τοποθέτησαν τα άρθρα τους ανά σελίδα και συνέταξαν το πρώτο φύλλο της εφημερίδας τους. Ο τίτλος της εφημερίδας «Τα 18 μικρά θαύματα» δόθηκε από τη «νονά» Τσαούση Αικατερίνη, αφού η πρότασή της ψηφίστηκε από την πλειοψηφία των συμμαθητών της.

Η εκπαιδευτικός του Ε1

Γαζέα Ευγενία

This entry was posted in Ε1.