Εγγραφές Μαθητών στα Δημοτικά 2019-2020

Εγγραφές μαθητών στα Δημοτικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2019-2020

Οι εγγραφές των μαθητών στην πρώτη δημοτικού για το σχολικό έτος 2019 – 2020 ξεκινούν στις 6 Μαΐου 2019 και ολοκληρώνονται στις 20 Μαΐου 2019. Μετά το πέρας της 20ης Μαΐου  οποιαδήποτε εγγραφή θεωρείται εκπρόθεσμη και γίνεται μόνο με έγκριση του Δ/ντή Πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης με απόδειξη της σοβαρότητας της αιτίας καθυστέρησης.

Οι μαθητές που θα εγγραφούν στο 8ο Δημοτικό σχολείο πρέπει να έχουν μόνιμη κατοικία στις παρακάτω οδούς:

Οδοί περιφέρειας 8ου Δημοτικού Σχολείου:

Πτολεμαΐδας – Αναλήψεως – Μπιζανίου – Πετρίτση – Σαρανταπόρου – Κιλκίς – Β. Κων/νου – Κύπρου – Φλέμινγκ – Πλ. Γρανικού – Αλέξανδρου – Αργυροκάστρου

Λαχανά – Κρήτης – Εθν. Αντίστασης – Φιλλιπουπόλεως – Βενιζέλου – Μαζαράκη

Β. Ηπείρου – Καραμάν (δυτ. Του σταθμού) – Λ. Νίκης (συμβολή με 18ης Οκτωβρίου)-

Προφήτη Ηλία (συμβολή με 18ης Οκτωβρίου Νο 35) – Ι Δραγούμη (από Νο 44 και 57)

Τσιμισκή (πεζόδρομος) – Λόρδου Βύρωνα εργατικές κατοικίες

18ης Οκτωβρίου (Συμβολή με Τσιμισκή μονοί αριθμοί από Νο 27)

Ιουστινιανού

Ηρώων Πολυτεχνείου (από Νο 71 μέχρι τέρμα)

Απαραίτητα δικαιολογητικά για την εγγραφή

1. Αίτηση – δήλωση του γονέα – κηδεμόνα.
  2. Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του Παιδιού (Β.Υ.Π.) ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.
  3. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή, (Α.Δ.Υ.Μ.)
  4. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή (λογαριασμός ΔΕΗ ή φορολογική δήλωση).
  5. Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου για την εγγραφή στο Δημοτικό.