ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗ ΕΠΙΦΟΡΦΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΩΘΗΣΗ ΤΗΣ ΦΙΛΑΝΑΓΝΩΣΙΑΣ

Ο Σύλλογος διδασκόντων, με πρωτοβουλία της εκπαιδευτικού και υπεύθυνης της Δανειστικής Βιβλιοθήκης του 8ου Δημοτικού  Σχολείου Έδεσσας, σε συνεργασία με τον Σύμβουλο Εκπαίδευσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Έδεσσας, το Σύλλογο Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Έδεσσας και τις εκδόσεις Παπαδόπουλος διοργάνωσαν την Παρασκευή 9 Φεβρουαρίου 2024 και ώρα 17:30 επιμόρφωση εκπαιδευτικών και γονέων με προσκεκλημένη τη διεθνώς βραβευμένη εκπαιδευτικό και συγγραφέα Βίκυ Ξανθοπούλου και τον βραβευμένο συγγραφέα – εκπαιδευτικό Θοδωρή Παπαϊωάννου.

Θέμα: «Παίζουμε βιβλίο; Πώς να αγαπήσουν τα παιδιά το διάβασμα». Ας κάνουμε το βιβλίο «παιχνίδι»!

Βιωματικό σεμινάριο αναγνωστικών εμψυχώσεων για την αξιοποίηση λογοτεχνικών βιβλίων μέσα στην τάξη. Καλεσμένη μας η κ. Βίκυ Ξανθοπούλου, η οποία είναι νηπιαγωγός, εμψυχώτρια κοινωνικοπολιτισμικής εκπαίδευσης, υποψήφια διδάκτωρ γλωσσολογίας και συγγραφέας εκπαιδευτικών βιβλίων. Είναι δημιουργός του βραβευμένου πρότζεκτ αναγνωστικών εμψυχώσεων «Παίζουμε βιβλίο;». Η ίδια έχει τιμηθεί με το “Freedom through Literacy Award”, το “Global Teacher Award” και δυο φορές με το “Global Education Award”. Για το έργο της και την προσφορά της στην εκπαίδευση έχει συμπεριληφθεί στις σημαντικές προσωπικότητες του 2020 από το CNN Greece.

Κοντά της ο κ. Θοδωρής Παπαϊωάννου, βραβευμένος συγγραφέας και εκπαιδευτικός.