Επίσκεψη στο Ειδικό Σχολείο

Με αφορμή την ημέρα Ατόμων με Ειδικές Ανάγκες (3-12-2017),

τη Δευτέρα 4-12-2017 η Ε1 τάξη του σχολείου μας επισκέφθηκε το Ειδικό Σχολείο Έδεσσας. Τους μαθητές συνόδευσαν η υπεύθυνη δασκάλα της τάξης κ. Ευγενία Γαζέα, η εκπαιδευτικός Μουσικής κ. Σταματίνα Φολοπούλου, η Ειδική Παιδαγωγός κ. Ειρήνη Πρόιου και η εκπαιδευτικός Παράλληλης Στήριξης κ. Μιχαέλα Χατζηκαλλινικίδου. Τα παιδιά και οι εκπαιδευτικοί του Ειδικού Σχολείου μας υποδέχτηκαν με μεγάλη χαρά, μας μίλησαν για το σχολείο τους και τι κάνουν εκεί . Συστηθήκαμε , μικροί μεγάλοι, και τα παιδιά έψαλλαν τα κάλαντα . Έπειτα μια μαθήτρια της Ε1 διάβασε ένα ποίημα που είχε γράψει για τη διαφορετικότητα – αναπηρία και μια συμμαθήτριά της έπαιξε βιολί, πράγμα που άρεσε πάρα πολύ στα παιδιά με Ε.Ε.Α. Συνεχίσαμε με το δέντρο με τα πολύχρωμα μήλα , όπου σε χρωματιστά χαρτιά έπρεπε να σχεδιάσουμε μήλα κόκκινα, πράσινα και κίτρινα  και να γράψουμε πάνω σε αυτά ό,τι θέλουμε σχετικά με αυτά που νιώθουμε. Το σύνθημά μας ήταν ‘όλοι διαφορετικοί όλοι ίσοι’. Τι λοιπόν κι αν ο καθένας μας είναι διαφορετικός; Όλοι έχουμε ίσα δικαιώματα… να πηγαίνουμε σχολείο, να βγαίνουμε βόλτα, να πηγαίνουμε σινεμά, να παίζουμε με τους φίλους μας, να αθλούμαστε, να δουλεύουμε, να είμαστε ικανοί να φροντίζουμε τον εαυτό μας μόνοι μας, προσαρμόζοντας και το περιβάλλον μας στις ιδιαιτερότητές μας!!  Στο τέλος μας κεράσανε γλυκό και εμείς τους δώσαμε τα δωράκια του είχε ετοιμάσει το τμήμα της πέμπτης τάξης με τη δασκάλα τους. Χαιρετηθήκαμε με την υπόσχεση ότι θα επισκεφτούμε ξανά το σχολείο τους για να μας ξεναγήσουν στους χώρους τους και να δούμε πώς και πού κάνουν τα μαθήματά τους. Επειδή, πάνω απ’ όλα, το Ειδικό Σχολείο είναι ένα σχολείο που κάνει μαθήματα σαν τα δικά μας, απλώς προσαρμοσμένα στις ικανότητες και ιδιαιτερότητες του κάθε μαθητή του.

This entry was posted in Ε1.