Εργαστήριο Φιλαναγνωσίας – Αποτίμηση

Την Τετάρτη 6/12/2017 πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων

του σχολείου μας,το εργαστήριο Φιλαναγνωσίας με θέμα: «ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΤΟΝ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟ,ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΡΑΤΣΙΣΜΟ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ».

Εισηγήτριες του εργαστηρίου ήταν οι:
  • Φράγκου Ελισάβετ-Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων Ν.Πέλλας
  • Γαζέα Ευγενία -εκπαιδευτικός ΠΕ 70
  • Πρόιου Ειρήνη -Υπεύθυνη Ειδικής Αγωγής
  • Φολοπούλου Μανίνα – Μουσικός
Οι επιμορφούμενοι, γονείς και εκπαιδευτικοί,παρακολούθησαν την εισήγηση της κας Φράγκου και στη συνέχεια χωρίστηκαν σε ομάδες και ανέλαβαν να παρουσιάσουν το βιβλίο που επέλεξαν μαζί με τη δραστηριότητα που το συνόδευε.
Τα βιβλία που επιλέχθηκαν ήταν:
  • «ΕΙΜΑΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ» με δραστηριότητα την κατασκευή ακροστοιχίδας
  • «ΟΙ ΛΕΞΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΓΩΝΟΥΜΕ» με δραστηριότητα την κατασκευή του δέντρου της φιλίας
  • «Ο ΝΤΑΗΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥ» με δραστηριότητα την κατασκευή της αφίσας του βιβλίου.
Στη συνέχεια οι ομάδες συντέθηκαν σε μία, η οποία δραματοποίησε το βιβλίο «ΟΙ ΚΑΛΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΚΟΙ ΠΕΙΡΑΤΕΣ» με την μουσική καθοδήγηση της κας Φολοπούλου.
Ακολούθησε γραπτή αξιολόγηση του εργαστηρίου από τους συμμετέχοντες στους οποίους δόθηκε και ένα φυλλάδιο με προτεινόμενη βιβλιογραφία σχετική με το θέμα.